Dzie艅 4: 馃搳 Mierzenie post臋pu zapewni Ci sta艂y progres w osi膮ganiu
艢ledzenie post臋pu to najlepsza technika do budowania trwa艂ego zachowania
Podczas researchu do tworzenia kursu Akademia Kreowania Nawyk贸w natkn膮艂em si臋 na meta-analiz臋 wykonan膮 na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytani, w kt贸rym wysz艂o, 偶e samo-monitorowanie jest najlepsz膮 metod膮 na wybudowanie i podtrzymanie nawyk贸w. Wygra艂o z takimi technikami wspieraj膮cymi jak: ustalanie cel贸w, monolog wewn臋trzny, relaksacja, nagrody, identyfikowanie przeszk贸d i barier, zarz膮dzanie czasem, analiza skutk贸w zaniechania postanowienia, wsparcie spo艂eczne, dostarczanie informacji o konsekwencjach, zapewnienie og贸lnej zach臋ty, ustalanie stopniowanych zada艅, udzielanie informacji zwrotnej na temat wynik贸w, stwarzanie mo偶liwo艣ci por贸wna艅 spo艂ecznych oraz rozmowa motywacyjna.
Poni偶ej przedstawiam zrzut ekranu, pokazuj膮cy, jak monitoruje swoje dzia艂ania.
Po prawej stronie kartki widzicie po jednej kolumnie dla ka偶dego dnia tygodnia. Na koniec dnia zapisuj臋 czas po艣wi臋cony na konkretne zadania zwi膮zane z danymi projektami. Aby u艂atwi膰 sobie monitorowanie, ile godzin sp臋dzam na ka偶dym zadaniu, korzystam z planera dziennego.
艢led藕 post臋p z perspektywy dnia
Codziennie rano, spogl膮daj膮c na m贸j plan tygodnia, precyzuj臋 w planerze dziennym w 30-minutowych blokach czasowych, co i kiedy b臋d臋 robi膰.
Pracuj臋 nad zadaniami najcz臋艣ciej w 50-minutowych odcinkach czasu u偶ywaj膮c wtyczki pomodoro 馃崊. To podej艣cie przynosi wiele korzy艣ci, takich jak 艂atwo艣膰 w 艣ledzeniu czasu po艣wi臋conego na dany projekt (oznaczone strza艂kami na zdj臋ciu planera) oraz pomaga utrzyma膰 regularne przerwy, nie wspominaj膮c o korzy艣ciach wynikaj膮cych z wi臋kszego skupienia. Na koniec dnia podsumowuj臋 w moim planerze ilo艣膰 godzin po艣wi臋con膮 na poszczeg贸lne projekty i zapisuj臋 t膮 ilo艣膰 w planie tygodnia.
Zamiast obarcza膰 si臋 win膮, b膮d藕 dla siebie bardziej wyrozumia艂y
Badanie przeprowadzone na Carleton University, dowodzi, 偶e najwi臋kszym powodem, dla kt贸rego porzucamy robienie czego艣 systematycznie, jest brak samo mi艂osierdzia. Dlatego w planerze dziennym daj臋 sobie bardzo du偶膮 wolno艣膰 w modyfikacji plan贸w. 馃挅 Mog臋 skre艣li膰 plan i mam przestrze艅, aby obok, z zerowym poczuciem winy, narysowa膰 nowy. Cz臋sto gdy czuje si臋 藕le, lub mam ochot臋 na d艂u偶sz膮 przerw臋, wybieram si臋 do parku i wracam do pracy p贸藕niej lub wcale.
馃摎 Zadanie 9
We藕 zwyk艂膮 kartk臋 i zaplanuj jutrzejszy dzie艅, dziel膮c go na 30-minutowe bloki, kieruj膮c si臋 swoim planem tygodniowym. Powtarzaj to ka偶dego dnia, a偶 osi膮gniesz sw贸j cel. (P.S. Ja robi臋 to codziennie od 3 lat i nie zamierzam przestawa膰).
*Planery zawieraj膮 jeszcze wiele innych element贸w u艂atwiaj膮cych prac臋. Dlatego je偶eli chcesz dowiedzie膰 si臋 wi臋cej odsy艂am do kursu PBP – Produktywno艣膰 Bez Po艣piechu, gdzie m.in. udost臋pniam bardziej szczeg贸艂owe wskaz贸wki dotycz膮ce planu tygodnia i dnia, wraz z szablonami do druku oraz checklistami.*
Co, je偶eli masz trudno艣ci z realizacj膮 planu
Egzekwowanie planu > planowanie
W pracy z klientami cz臋sto zauwa偶am, 偶e ustalenie plan贸w to jedno, a ich realizacja to zupe艂nie inna sprawa. Wi臋kszo艣膰 ludzi nie jest w stanie kontrolowa膰 impuls贸w i zrezygnowa膰 z kr贸tkoterminowych przyjemno艣ci jak np. social media na rzecz d艂ugoterminowych zysk贸w, Je偶eli nie posi膮dziesz tej umiej臋tno艣ci, nie ma mowy o realizacji plan贸w i tworzeniu satysfakcjonuj膮cego 偶ycia.
W codziennej pracy mo偶na napotka膰 wiele z艂ych nawyk贸w, kt贸re przeszkadzaj膮 w realizacji plan贸w, ale na pocz膮tek warto skupi膰 si臋 na kilku najwa偶niejszych. Jak je wybra膰?
Z mojego do艣wiadczenia wynika, 偶e s膮 to nawyki codziennego planowania, codziennej analizy dnia oraz nawykach zapewniaj膮cych laserow膮 koncentracj臋 podczas pracy g艂臋bokiej. Te nawyki s膮 jednocze艣nie najtrudniejsze do wdro偶enia, ale tak偶e najbardziej kluczowe dla realizacji cel贸w.
Jak zautomatyzowa膰 potrzebne nawyki
Cytowa艂em wcze艣niej badania, 偶e najlepsz膮 metod膮 kszta艂towania dobrych trwa艂ych zachowa艅 jest samo-monitorowanie. Wykorzystuj臋 do tego prosty arkusz Google. U艂atwia on zapisanie nawyku i 艂atwe rozpocz臋cie mierzenia post臋p贸w, a je艣li mierzenie nie wystarcza, pozwala r贸wnie偶 na zastosowanie zaawansowanych taktyk hakowania nawyk贸w.
Zrzut ekranu z jednego z narz臋dzi do hakowania nawyk贸w
Podobnie jak w przypadku planera tygodnia czy dnia, zacznij prac臋 nad nawykami na zwyk艂ej kartce papieru. Je偶eli chcesz dowiedzie膰 si臋 wi臋cej, to w tym bezp艂atnym 30-minutowym warsztacie wideo, przedstawiam prost膮, 8-krokow膮 metod臋 budowania trwa艂ych nawyk贸w. Wr贸膰 do tego warsztatu, je艣li napotkasz problemy z realizacj膮 plan贸w.
Monitoruj czy dzia艂ania przek艂adaj膮 si臋 na efekty
Teraz gdy ju偶 wiesz, 偶e musisz monitorowa膰 ilo艣膰 po艣wi臋conych godzin, a mo偶e w przysz艂o艣ci tak偶e realizacj臋 nawyk贸w w skali dnia, przejd藕my do kolejnego elementu: potrzeby sprawdzania, czy to, co robisz, przek艂ada si臋 na namacalny progres w realizacji celu kwartalnego.
Stw贸rz prosty wykres z jedn膮 lini膮 i zaktualizuj go co miesi膮c
Je艣li zrealizowa艂e艣 plan w zadowalaj膮cym stopniu, co miesi膮c mo偶emy odnie艣膰 te dzia艂ania do celu kwartalnego. Musimy sprawdzi膰, czy nasze dzia艂ania zaczynaj膮 przynosi膰 pierwsze efekty, czy mo偶e trzeba skierowa膰 energi臋 na inny projekt.
Chodzi o stworzenie najprostszego wykresu z jedn膮 lini膮, kt贸r膮 b臋dziemy aktualizowa膰 co miesi膮c. Oto zrzut ekranu mojego wykresu.
Wida膰 na nim, 偶e po pierwszym miesi膮cu zysk wyni贸s艂 oko艂o 200 z艂, jednak po dw贸ch miesi膮cach od rozpocz臋cia pracy z celem nasz zysk z dw贸ch produkt贸w wyni贸s艂 ju偶 oko艂o 1400 z艂. To oznacza, 偶e po dw贸ch trzecich drogi prawie osi膮gn臋li艣my zak艂adany cel na koniec lipca. 馃帀
Wnioski: Potrzebowali艣my dw贸ch miesi臋cy, 偶eby otrzyma膰 dane, kt贸re potwierdza艂y, 偶e podejmowane dzia艂ania (skupienie si臋 na reklamach) przynosz膮 efekty i warto je kontynuowa膰.
Czy ustalili艣my zbyt niski cel?
Ostatecznie zamkn臋li艣my lipiec z sumarycznym zyskiem kwartalnym w wysoko艣ci 3500 z艂, co dwukrotnie przewy偶szy艂o nasze plany. Czy ustalili艣my zbyt niski cel? Trudno to oceni膰, poniewa偶 przed rozpocz臋ciem prac mieli艣my bardzo ma艂o danych o potencjale reklam. Teraz dysponujemy wi臋ksz膮 ilo艣ci膮 informacji, co u艂atwi wyznaczenie ambitnego, a jednocze艣nie realnego celu na kolejny kwarta艂.
Podsumowanie: co miesi膮c monitoruj post臋p
Wniosek jest taki, 偶e podczas pracy nad celem warto co miesi膮c monitorowa膰 post臋py w realizacji celu kwartalnego. Ja zrobi艂em to za pomoc膮 prostego wykresu w Arkuszach Google, ale r贸wnie dobrze mo偶e to by膰 kartka papieru z osi膮 X (czas) i osi膮 Y (efekt). Musimy ca艂y czas sprawdza膰, czy nasze dzia艂ania s膮 efektywne. Je艣li nie przynosz膮 oczekiwanych rezultat贸w, powinni艣my by膰 elastyczni i szybko przenie艣膰 energi臋 na co艣, co w wi臋kszym stopniu przyczyni si臋 do realizacji celu kwartalnego.
Podsumowanie lekcji (krok 3)
W tym momencie zako艅czyli艣my trzeci krok systemu osi膮gania cel贸w. Nauczy艂e艣 si臋, 偶e wa偶ne jest 艣ledzenie czasu przeznaczonego na realizacj臋 dzia艂a艅, u偶ywaj膮c prostych planer贸w tygodniowych i dziennych oraz dowiedzie膰 si臋 jak to zrobi膰.
Jutro przejdziemy do ostatniego etapu, czyli kroku 4, w kt贸rym przedstawi臋, jak praca z innymi mo偶e przynie艣膰 nawet siedmiokrotny zwrot z inwestycji w tak膮 wsp贸艂prac臋. 馃殌