Dzień 5: 🤝Regularne spotkania gwarantują co najmniej 25-procentowy wzrost produktywności
Zdaj raport znajomemu i zwiększ szanse realizacji celu o 25%
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Dominican University – Goals Research, jeśli będziesz co tydzień informować kogoś o postępach w realizacji swojego celu, Twoje szanse na jego osiągnięcie wzrosną o około 25% w porównaniu do sytuacji, gdy tylko zapiszesz ten cel.
Jednak omawianie twoich postępów to jedno, a rozmowa o problemach i pomysłach, czyli coaching/mentoring, to drugie, i ma zupełnie inne statystyki.
Osiągaj kilkukrotnie więcej, pracując z coachem / mentorem
Jeśli chciałbyś zacząć uczyć się śpiewać lub grać na pianinie, co przyszłoby Ci najpierw na myśl? Uczyć się samodzielnie czy poszukać mentora? Zapewne pomyślisz o mentorze, bo wiesz, że nauczysz się szybciej, nie utrwalając przy tym błędnych nawyków. To samo tyczy się podjętego przez Ciebie działania. W trakcie swojej pracy wiele rzeczy może pójść nie tak.
Sam zauważyłem, jak przyspieszyłem postęp w osiąganiu celów, odkąd kilka miesięcy temu rozpocząłem współpracę z Jakubem, który nadzoruje moją pracę i dostarcza mi wskazówek opartych na swojej wiedzy marketingowej.
Artykuł Forbesa dowodzi, przytaczając analizy Harvard Business Review, że każdy może mieć ogromne korzyści z coachingu. Wynika z nich, że coaching zwiększa produktywność średnio o 44%. Natomiast badanie zlecone przez ICF wskazuje na medianę ROI (ang. return on investment; zwrot z inwestycji) dla klientów biznesowych korzystających z coachingu na poziomie aż 788%!
Przedstawię teraz cztery argumenty z własnego doświadczenia i pracy z klientami, które tłumaczą, dlaczego współpraca z mentorem przynosi tak znaczące wzrosty produktywności.
- Mentor zwiększa motywację poprzez poczucie odpowiedzialności
Po pierwsze, będąc w procesie coachingowym, masz większą motywację do działania, czując odpowiedzialność za swoje postępy. Chęć sprawiania wrażenia kompetentnego i konsekwentnego to potężna motywacja, aby nie pojawiać się z pustymi rękami i nie marnować czasu innych.
- Mentor ma dostęp do wiedzy, której ty nie masz
Po drugie mentor udziela cennych wskazówek, gdyż prawdopodobnie ma dostęp do wiedzy, której ty jeszcze nie masz. Dlatego najlepiej pracować z kimś, kto już przeszedł drogę, którą ty chcesz podążać, lub znaleźć kogoś, kto pomógł innym przejść taką drogę. W książce Mit Motywacji Jeff Haden pisze: „Nie potrzebujesz nauczyciela a zawodowca”. Szukaj kogoś, kto na co dzień robi to, co ty chcesz robić. Motywuje przykład, a nie teoria.
- Mentor pomaga ustalić co jest priorytetowym zadaniem
Po trzecie Mentor to nie tylko źródło wiedzy, ale także obiektywne spojrzenie na twoją sytuację z zewnątrz. Mentor pomaga wybierać działania, które mają potencjał stać się tym poszukiwanym 1% dającym 50% efektów.
- Będąc w mentoringu, przestajesz czuć się samotny ze swoimi wyzwaniami
Jednym z najważniejszych czynników satysfakcjonującej pracy, co potwierdzają badania, jest posiadanie wspierających współpracowników. Życie przedsiębiorcy, twórcy, czy nawet samotna realizacja celów często wiąże się z samotnością, dlatego mentor może pełnić rolę osoby wspierającej. Jak mówi jeden z moich klientów: „Kiedyś miałem wymówkę, że nie mam wspólnika, teraz działam”. Jeśli podzielisz się celami z innymi, to one stają się w pewnym stopniu celami osób obok.
Podsumowując: Mentor pomoże Ci lepiej zarządzać czasem i energią, szybciej osiągać wyniki, redukować stres oraz skuteczniej radzić sobie z wyzwaniami. 🚀
Plan efektywnego mentoringu
W ramach mojego programu mentoringowego 1:1 pomagam osobom, które utknęły w swojej karierze, czują bezsens tego, co robią na co dzień, i nie wykorzystują swojego potencjału.
Wspieram w przebranżowieniu się, znalezieniu lepszej pracy czy wystartowaniu z własnym pomysłem biznesowym. Moim celem jest pomóc stworzyć życie zawodowe pełne satysfakcji i sensu.
Na początkowych spotkaniach pracujemy m.in. metodą 4 kręgów z e-booka „Czego chcesz naprawdę”, aby odkryć równowagę między ich talentami, wartościami i pasjami. Na tej podstawie oraz dzięki burzy mózgów wyznaczamy jasną, ekscytującą długofalową wizję i klarowny kierunek działania.
Następnie wspólnie ustalamy cel kwartalny „od X do Y”, a ja pomagam im utrzymać skupienie i doprowadzić ten cel do końca. Ważnym elementem procesu są cotygodniowe spotkania, podczas których monitoruję postępy i pomagam rozwiązywać pojawiające się problemy w realizacji planu.
Osiągnięcie kwartalnego celu to w pewnym sensie efekt uboczny, ponieważ głównym celem mentoringu jest wypracowanie nawyków planowania – kwartalnego, tygodniowego i codziennego. Kiedy te nawyki są już mocno ugruntowane, system sam napędza realizację coraz większych celów.
Zobacz jakie efekty osiągają moi klienci, pracując w takim modelu:
„Mentoring z Kubą był tym, czego potrzebowałem do postawienia pierwszych kroków w realizacji własnego pomysłu biznesowego! Sesje z Kubą za każdym razem mobilizowały mnie do realizacji priorytetów. Najbardziej podobały mi się wspólne burze mózgów, podczas których znajdowaliśmy rozwiązania. Kuba jest wyjątkowy w swoim podejściu. Nie ma takiego scenariusza, na który nie miałby dobrego rozwiązania, jest skarbnicą wartościowej wiedzy”. – Radosław Kowal
„W ciągu ostatnich tygodni lepiej zrozumiałem siebie, ukierunkowałem swoje działania i po raz pierwszy w życiu czuję, że wiem, co robię. Idę w odpowiednią stronę z konkretnym planem, nie czując się już jak liść powiewający na wietrze”. – Michał Kraska
📝 Poniżej znajdziesz plan spotkania, który stosuję podczas sesji mentoringowej. Składa się on z trzech kluczowych punktów. Jeśli jakaś inna osoba będzie prowadziła takie spotkania z Tobą, możesz poprosić ją, aby trzymała się tego planu.
- Omawianie zobowiązań podjętych w poprzednim tygodniu.
- Klient prezentuje tablicę wyników z wpisaną ilością godzin.
- Dzielimy się wnioskami, lekcjami i ewentualnie omawiamy problemy, które pojawiły się podczas realizacji.
- Sprawdzamy, jak te działania przybliżają nas do głównego celu „Od X do Y do kiedy”.
- Zastanawiamy się, czy trzeba wykonać jakiś nowy eksperyment / projekt?
- Na koniec klient zobowiązuje się do konkretnych działań na nadchodzący tydzień.
📚 Zadanie 10
Gdy już znajdziesz kogoś, kto będzie Ci towarzyszył, zaznacz odpowiednie pole wyboru w karcie pracy.
Jeśli czujesz, że utknąłeś w swojej karierze i szukasz kogoś, kto spojrzy z zewnątrz na to, co robisz, zada odpowiednie pytania i delikatnie przypilnuje, rozważ skorzystanie z mojej pomocy.
Kliknij poniższy przycisk, aby dowiedzieć się więcej i umówić się na bezpłatne, niezobowiązujące spotkanie dotyczące Mentoringu Kariery.
Podsumowanie dzisiejszej lekcji (krok 4)
W dzisiejszej lekcji uświadomiłeś sobie, potrzebę posiadania kogoś, przed kim będziesz odpowiedzialny i kto zapewni Ci wsparcie.
W ten sposób zakończyliśmy wdrażanie wszystkich elementów systemu, który możesz wykorzystać do osiągnięcia dowolnego celu. 🔥
Powtórzmy sobie jeszcze raz wszystkie 4 kroki systemu osiągania celów, abyś mógł je sobie utrwalić:
- Krok 1: Określ wizję na 25 lat i cel kwartalny
- Krok 2: Zaplanuj działania, na które masz 100% wpływ
- Krok 3: Monitoruj ilość pracy oraz efekty
- Krok 4: Zaplanuj regularne spotkania
🎓 Podsumowanie kursu e-mailowego
Nauczyłem się, że jeśli pracujesz ciężko i kreatywnie, możesz osiągnąć praktycznie cokolwiek, co sobie wymyślisz, ale nie wszystko, co sobie wymyślisz. Dojrzałość to zdolność odrzucania dobrych alternatyw, aby dążyć do jeszcze lepszych. – Ray Dalio
Jeżeli dotarłeś do tej pory, to oznacza, że prawdopodobnie bardzo zależy Ci na życiu na własnych warunkach. Prawdopodobnie chcesz realizować cele, bo wiesz, że masz potencjał stworzyć życie, którym kochasz żyć.
W książce „Pięć największych żalów umierania” Bronnie Ware australijska pielęgniarka, która przez kilka lat pracowała w opiece paliatywnej, opiekując się pacjentami przez ostatnie 12 tygodni ich życia, opisała pięć największych żalów, jakie mieli ludzie na łożu śmierci. Oto najczęstszy: „Szkoda, że nie miałem odwagi żyć życiem wiernym sobie, a nie takim, jakiego oczekiwali ode mnie inni”. Autorka pisze:
„Kiedy ludzie zdają sobie sprawę, że ich życie prawie się skończyło i wyraźnie na to patrzą, łatwo jest zobaczyć, ile marzeń pozostało niespełnionych. Większość ludzi nie spełniła nawet połowy swoich marzeń. Umierając, wiedzieli, że było to spowodowane wyborami, których dokonali lub których nie dokonali. Zdrowie daje wolność, z której niewielu zdaje sobie sprawę, dopóki już jej nie ma”.
Warto dodać, że jeżeli uda Ci się zaprojektować życie pełne wolności, przyczyniasz się również do tego, że inni mogą cieszyć się większą wolnością. Jak mówi Taylor Pearson:
„Wielka praca – taka, która tworzy bogactwo w naszym życiu i życiu innych, nie jest produktem obowiązku – jest produktem wolności (i pośpiechu). […] Poszukując większej wolności i wbudowując ją w swoje życie, nie tylko poprawiamy naszą zdolność do tworzenia większego bogactwa materialnego i zarabiania więcej pieniędzy osobiście, ale także tworzymy więcej bogactwa i wolności na całym świecie”.
Jednak żeby nie popaść w hurraoptymizm, miej świadomość, że normalne jest, iż dążenie do celu prowadzi do nieuniknionych wahań zadowolenia. Może to powodować niepokój i zwiększać szanse na porzucenie realizacji celu kwartalnego. Czy jesteś gotowy to zaakceptować? Chris Sparks pisze w artykule „Being lucky”:
„Kiedy szczęście pojawi się na horyzoncie, podejmij działania z entuzjazmem. Biegnij w stronę strachu. Bądź wytrwały, nieugięty i nieustępliwy. Powiedz „tak” całym ciałem. To nie czas na równowagę. Gdybyś zagrał all-in, skąd inni mieliby o tym wiedzieć?”
Pamiętaj, że praca z celami to podróż, a nie cel sam w sobie. Bądź cierpliwy, rób małe kroki i nie bój się wprowadzać zmian po drodze. Jeżeli będziesz chciał mnie o coś zapytać, to nie wahaj się. Po prostu odpisz na dowolnego maila lub umów się na konsultację.
– – –
Pomyśl w ten sposób. Jeśli obrócisz statek o pięć stopni, na początku nie zauważysz nowego kierunku, ale po 160 km będziesz w zupełnie innym miejscu. 🌍