Ten artykuł jest fragmentem mojej książki W Końcu Poniedziałek.
Ludzie są z natury skłonni do naśladowania innych
Według teorii pożądania mimetycznego opisanej przez Francuskiego antropologa René Girard, ludzie są z natury skłonni do naśladowania innych. To naśladowanie może odbywać się na poziomie świadomym lub nieświadomym. Jeden z instynktów, który ewolucja w nas wpoiła, to potrzeba hierarchii. To nasze ego, status, pozycja, reputacja i miejsce w porządku dziobania. Ważne jest, aby być świadomym wpływu.
Problemy pojawiają się, gdy zaczynamy kompromitować nasze własne standardy, aby zyskać podziw innych. Możemy popełnić błąd podświadomego naśladowania. Warren Buffett lubi pytać: „Czy wolałbyś być najlepszym kochankiem na świecie, ale żeby wszyscy myśleli, że jesteś najgorszym kochankiem? Czy wolałbyś być najgorszym kochankiem na świecie, ale żeby wszyscy myśleli, że jesteś najlepszym kochankiem?”.
Zanim wybierzesz karierę, dowiedz się, co będziesz robić na co dzień
Profesor Lorden w książce Big Think sugeruje zastanowić się, jakie konkretne obowiązki wiążą się z pracą, którą rozważasz. Skup się na myśleniu o codziennych zadaniach i obowiązkach, a nie na samym tytule stanowiska. Nie kieruj się wyobrażeniem o prestiżu danego zawodu, ale odpowiedź na pytanie: Jakie codzienne czynności wykonywałbyś w danej pracy? Ile tego co lubisz robić, będzie do robienia w danej pracy? Pamiętaj, że tytuł, to tylko etykieta. Prawdziwą satysfakcję czerpie się z wykonywanych zadań.
Zamiast marzyć o zostaniu lekarzem, kierując się prestiżem zawodu, zastanów się, czy naprawdę lubisz częsty kontakt z ludźmi i rozwiązywanie problemów pod presją. Zamiast dążyć do kariery youtubera, przemyśl, czy dodaje ci energii czytanie, spędzanie czasu nad książkami, pisanie scenariuszy i nagrywanie.
Aby ocenić, czy dana praca będzie dla ciebie odpowiednia, kluczowe jest poznanie jej codziennych obowiązków. Nie kieruj się wyłącznie prestiżem zawodu. Oczywiście, trudno przewidzieć, czy konkretne zadania będą dla ciebie angażujące i dodadzą ci energii. Dlatego, jeśli poważnie rozważasz określoną ścieżkę kariery, zapisz swoje wątpliwości dotyczące tego kierunku i spróbuj je kreatywnie rozwiać. W książce W końcu poniedziałek pokazuję, jak przejść przez ten proces w najbardziej efektywny sposób, aby zdobyć wystarczającą pewność co do wybranego kierunku i móc zaangażować się w niego długoterminowo.