Misja i wizja LCT
Jak jest? Błędne koło
Jestem zły na to, że w Polsce nie podchodzi się do tradingu jak do dziedziny naukowej. To, co dzieje się w naszej branży nie wróży niczego dobrego. Klimat nie sprzyja powstawaniu „naukowców tradingowych”, którzy zakasują rękawy i biorą się do pracy w zakresie sztuki handlu.
Obecnie w Polsce nie widzę takiej prawdziwej strefy, gdzie budujemy technologie Polskiego Tradingu. Staliśmy się chłopcami do bicia. Nie liczymy się na tle Frankfurtu, Londynu, nie mówiąc już chłopakach ze Stanów Zjednoczonych.
W normalnym świecie jest tak: biznesowi zależy na wysokim poziomie kształcenia, więc współpracuje z uczelniami, aby mieć lepszych pracowników. W polskim świecie Tradingu znajdujemy się w błędnym kole:
Brak profesjonalnej szkoły tradingu w Polsce skutkuje mniejszą ilością stało zyskownych traderów, którzy byliby zdolni do założenia funduszu (na wzór Centrów Finansowych w Londynie czy Frankfurcie). Brak tych funduszy, powoduje, że nie ma komu inwestować w edukację potencjalnych pracowników. I koło się zamyka.
Dodatkowo traderzy mają mniejszą motywację do tak wymagającej edukacji, gdyż nie mają zapewnionych miejsc pracy z dostępem do milionowych depozytów (na jaki mogą liczyć absolwenci np. w Londynie).
Gdzie pracować?
Gdy nie masz dużego depozytu a umiesz generować ok 50%/rok przy drowdownie nie większym niż 10% (co jest rewelacyjnym wynikiem) ciężko jest przewidzieć, po jakim czasie twój nakład na edukacje się zwróci. Perspektywa 10 lat nie zadowala.
Mój mentor mówi tak: “Nie po to uczysz się jednego z najtrudniejszych zawodów świata, żeby zarabiać 5k czy 10k/mies. Trading jest elitarnym zawodem i w Londynie pensje zaczynają się od 100k/ mies.” Wtedy tak ciężka praca i kilkadziesiąt tys. wydanych na naukę rekompensuje się bardzo szybko. Warto więc podjąć wyzwanie i zaryzykować.
Rzeczywisty problem
Po odpaleniu kanału na YouTube często dostaję wiadomości od oglądających. Oto jedna z nich:
Łyknęłam raport kształcenie charakteru w dwa dni. […] Nie liczę na to, że zdradzisz mi kilka trików i już będę traderką. Aczkolwiek liczę na to, że coś mi podpowiesz, poprowadzisz, nauczysz wskażesz drogę. Nie znalazłam formalnych szkół tradingu jak to jest z architekturą np. Politechnika Poznańska. Jest tego dużo, ale czuje się zagubiona i nie wiem gdzie szukać informacji.
Ta i inne wiadomości pokazują, jak wielka jest chęć podejścia do sprawy nauki profesjonalnie!
A gdyby móc cofnąć czas?
Swego czasu pytałem się Franka, czy jakby na początku swojej kariery (12 lat temu) miał okazję pracować “ze sobą z teraz ”, to czy jego edukacja weszłaby dużo szybciej na wyższy poziom? Odpowiedź była oczywistym “ Taaak” ….
Tak samo czuję ja. Gdybym te 3-4 lata temu miał dostęp do tej wiedzy jak mądrze uczyć się tradingu, narzędzi i pracy ramię w ramię, ze sobą z teraz, moja edukacja, przebiegała by dużo komfortowo a czas zapewne skróciłby się wielokrotnie.
Projekt LCT to odpowiedź na problem braku takiego miejsca. Misją jest rozbudowywać zespół z zapalonych jednostek i niespotykaną do tej pory jakością, a bez takiego programu z technologią i wsparciem, szansa na powstanie takiego zespołu spadłaby blisko zera.
Motywy stworzenia programu edukacyjnego.
Żeby wyrwać się z tego błędnego koła uznałem, że potrzeba kogoś, kto podejmie się próby założenia profesjonalnego programu edukacji tradingu i zrobi to nie tylko ze względu na kapitał (ciężko oczekiwać, że ktoś zapłaci za naukę kilkadziesiąt tys. nie mając perspektywy na zarobki Londyńskie), a przede wszystkim na cele wyższe.
Jednym z nich może być chęć handlowania wspólnie z wartościowymi ludźmi, a nie samemu w domu.
Kolejnym z motywów może być, chęć zwiększenia rangi zawodu tradera w naszym kraju. Marzy mi się także (z pobudek patriotycznych) byśmy za jakiś czas liczyli się na arenie międzynarodowej, jak to jest w polskim pokerze.
Przykład, że można.
W Polsce powstała najlepsza szkoła pokera na świecie (SmartSpin), a nasi pokerzyści wygrywają międzynarodowe konkursy. Nie trudno zauważyć, że tam gdzie jest świetne przygotowanie, tam też jest ponadprzeciętny rezultat
Co o początkach Smartspin mówi ich współzałożyciel:
“Gdzie w 2015 r po 7 miesiącu od pierwszych mniejszych spotkań usiedliśmy Wszyscy przy Okrągłym Stole i 17 osób rozmawialiśmy 3 dni o przyszłości smartspina. Wtedy też określiliśmy taką wizję że chcemy stać się największą szkołą pokerową w przeciągu dwóch lat na świecie i stać się hegemonem w tym zakresie. Jednocześnie stać się dostawcą zupełnie nowej nieznanej do tej pory jakości, wynikającej z innowacyjnej usługi jaką jest coaching for profit ”
Zrobili to. W tym momencie ich organizacja zrzesza 700 osób i wyznacza nowe standardy w świecie pokera.
Co robimy? - Budowa skutecznego programu edukacyjnego
Naszą misją jest stworzenie miejsca i organizacji składającej się z zawodowych traderów. Żeby to uczynić tworzymy skuteczny program edukacyjny. Od lutego 2020 roku LCT testuje i wyposaża w „technologię” pierwszych aplikantów, dla których bliskie są takie wartości jak szczerość, otwartość, rozwój własny o uczynić trading sposobem na życie.
Na bazie modelu edukacji na Uniwersytecie Stanford czy Oxford, korzystając z moich kilkuletnich doświadczeń pracy z innymi i rozmów w Frankiem z Londyńskiego „CITY” stworzyliśmy pierwszy takie w Polsce, rozbudowany, kilkumiesięczny kurs „DayTrader LCT”
Zrównoważony rozwój i wartości
Od czasu do czasu, spotkamy się i celebrujemy wspólnie życie, małe jak i duże sukcesy.
Szukamy osób o podobnych do nas wartościach: szczerości, transparentności, kultury ciężkiej i mądrej pracy.
2021-2022 Udoskonalanie programu
Przez ostatnie lata udoskonalałem program edukacyjny. Za sprawą poprawek w 2021 r. (półroczny mentoring z profesjonalistą) stał się on skuteczny i dostarcza uczniom wszystkie narzędzia aby stać się stało zyskownym.
Studium przypadku Michała Dudka pokazuje, że metody LCT dostarczają średnio 5% miesięcznie (8 miesięczny statement). Strategie LCT pozwalają także dostać się do firmy prop tradingowej na kapitał wystarczający do sensownych wypłat z rynku.
Centrum Kultury Spotkań, Lublin
Jedno jest pewne
Niewykluczone, że nasz projekt może kiedyś przerodzić się w coś większego. Jednak jedno jest pewne – trzeba skupić się na własnej edukacji i byciu naprawdę dobrym w tym, co się robi.
Kto wie, gdzie nas to doprowadzi?