Jak wybierać książki, które są naprawdę warte Twojego czasu? – 6 wskazówek

Masz przepełnioną listę książek do przeczytania?

Na każdym kroku jesteśmy zasypywani propozycjami książek do przeczytania. Wobec tego możesz nie raz zastanawiać się: skąd wiedzieć, którą książkę czytać w następnej kolejności?

W tym artykule dam ci 6 wskazówek, jak wybierać te książki, które warto przeczytać jako następne. Oto one:

  1. Sugeruj się twoim obecnym celem życiowym
  2. Przeczytaj bezpłatne fragmenty książek, aby sprawdzić ich jakość
  3. Przeczytaj notatki innych, zanim zainwestujesz czas w czytanie całej książki
  4. Sugeruj się poleceniami od zaufanych osób
  5. Przygotuj plan i zdejmij z siebie presje czytania wszystkiego
  6. Porzuć nudne książki, abyś mógł spędzić więcej czasu na czytaniu tych ekscytujących

1. Sugeruj się twoim obecnym celem

Podążaj za ciekawością, a nie za modą. Często ciekawa książka, to najczęściej taka, która pomoże ci rozwiązać twoje problemy albo dzięki niej szybciej osiągniesz cele.

Zbyt wielu ludzi koncentruje się na czytaniu książek, które są bestsellerami lub klasykami, ponieważ uważają, że to są książki, które powinni przeczytać. Ale prawda jest taka, że powinieneś czytać książki, które Cię interesują. Znajdź książkę na temat, który Cię fascynuje, a pokochasz czytanie o wiele bardziej, niż gdybyś wybrał przypadkową książkę z listy bestsellerów NYT.

Jeżeli na ten moment skupiasz się na budowie relacji z partnerem lub dopiero jesteś na etapie poszukiwać, to znaczy, że jest to obecnie twój cel – obszar zainteresowań. W takim wypadku dobieraj książki w temacie budowy relacji. Przykładowo jeżeli tworzyłem kurs produktywność bez pośpiechu, to czytałem równolegle kilka książek w tej tematyce.

Nawet jeżeli nie tworzę kursu, a jestem przed jakimś wyzwaniem (np. tworzę ofertę albo pisze reklamy), to w międzyczasie czytam książki z tego obszaru wiedzy, aby zrobić to, co robię jeszcze lepiej.  

Pamiętaj: Dobieraj książki, które pomogą zrobić Ci progres w sferze życia, która obecnie jest dla ciebie ważna.

To użyteczność wiedzy zawartej w książce sprawa, że czytanie jest dla nas ciekawe i przyjemne! 

Oczywiście z dobrą książką jest trochę jak z winem. Czasami kupuje się trunek, który czeka w piwnicy na odpowiednią okazję. Tak samo może być z książką.

2. Przeczytaj bezpłatne fragmenty książek, aby sprawdzić jej jakość

Możesz sprawdzić, czy jest w Internecie darmowy fragment książki, którą planujesz przeczytać

Polecam poszukać najpierw w empiku, gdyż często są tam bezpłatne fragment dużej ilości książek. Za pomocą jednego kliknięcia możesz przeczytać ok. 10% zawartości i zobaczyć czy to jest to czego szukasz. Często początek jest szczególnie dobrze napisany, wiec jeżeli on cię nie przekona, jest mała szansa, że przekona Cię cała treść.

3. Przeczytaj notatki innych, zanim zaczniesz czytać całość

Jeżeli nie jesteś przekonany, czy to, co zamierzasz przeczytać, jest naprawdę wart przeczytania, to poszukaj notatek lub streszczeń.

Oto dwie strony z bezpłatnymi notatkami książek rozwojowych (w języku angielskim). Mogą Ci one pomóc dokonać wyboru, którą książkę czytać następną. 

PS Możesz je segregować oceną czy kategorią.
PPS Jeżeli masz słaby angielski, możesz skorzystać z przycisku tłumaczenia strony w przeglądarce Chrome – działa świetnie zarówno na smartfonie, jak i na PC. Dzięki nowoczesnym technologiom AI tłumaczenie jest naprawdę dobre i znacznie ułatwi ci czytanie.

Możesz też wpisać w Google: Nazwa Książki – Podsumowanie a nuż ktoś w Internecie przygotował podsumowanie książki, na temat której się zastanawiasz.

4. Sugeruj się poleceniami od zaufanych osób

Mam przyjaciela, który zawsze poleca mi książki, które potem oceniam na co najmniej 8/10. Jego rekomendacje są dla mnie bardzo wiarygodne. Dlatego gdy coś mi poleci, dodaję to wysoko na mojej liście do przeczytania. Czy ty masz taką osobę? Jeśli masz, może warto pytać jej częściej, co czyta?

Jeśli chodzi o osoby z Internetu, które obserwuję, to gdy kilku z nich polecają tę samą książkę, kupuję ją i czytam. Tak było w przypadku „Antykruchości” Nassima Taleba.

Możesz również sugerować się opiniami z Internetu. Na serwisie goodreads.com możesz wybrać kategorię i sprawdzić, które książki mają najlepsze opinie.

Oto moja lista 18 książek, które polecam najbardziej

W moim arkuszu kalkulacyjnym pt. “Książki” (o którym już mówiłem wcześniej) mam kolumnę z punktacją od 0 do 10. Z około 80 przeczytanych książek wybrałem dla was tylko 18 pozycji, które oceniłem najwyżej (co najmniej 9/10). Książki posegregowałem na kilka kategorii tematycznych. Oto one: 

Produktywność
  • Deep Work – Call Newport
  • Cyfrowy Minimalizm – Call Newport
Nawyki 
  • Kształcenie Charakteru – M.Kreutz
  • Atomowe Nawyki – James Clear
Przywództwo / Organizacja
  • Zasady – Ray Dalio
  • Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Cialdini
  • Zaczynaj od dlaczego – Simon Sinek
Relacje
  • 7 nawyków udanego małżeństwa – Gothemman
  • Blisko, nie za blisko – Paweł Droździak
Biografie
  • Żywot własny – Benjamin Franklin
  • Amerykański Sen – Sam Walton
  • Elon Musk – Vance Ashlee
Mądrość / sens / filozofia
  • 12 życiowych zasad – Jordan Peterson
  • Poza porządek – Jordan Peterson
  • Powrót Hafida. 12 przyrzeczeń Sukcesu – Og Mandino
  • Człowiek w poszukiwaniu sensu – V. Frankl
Biznes / przedsiębiorczość
  • Fastlane Milionera – De Marco
  • Zero to one – Peter Thiel
Religia / duchowość
  • Sankofa – Tomasz Gaj
  • Listy moralne do Lucyliusza – Seneka
Uczenie się
  • Droga na szczyt – Ericsson Anders
  • Kod Talentu – Jak zostać geniuszem Daniel Coyle

5. Przygotuj plan, aby przestać być przytłoczony ilością książek do przeczytania

Możesz mieć teraz chaos: „tyle do wyboru”, „chciałbym przeczytać je wszystkie”!

Żeby opanować takie myśli, posiadam plan, aby widzieć wszystko z lotu ptaka. Mam listę książek: przeczytanych, w trakcie czytania i tych, które leżą w kolejce. Jeżeli chcesz, możesz także monitorować status notatek z każdej z nich, oceniać czy wklejać linki do miejsc, w których możesz przeczytać część książki albo podsumowanie. Da Ci to większą kontrolę nad tym co robisz, a kontrola daje poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza stres.

Zrzut ekranu z mojego dokumentu


Jeżeli chcesz mieć taki sam arkusz i zachować porządek w swoich książkach, wpisz poniżej swój adres e-mail. Wyślę Ci darmowy, pusty szablon, który będziesz mógł uzupełnić, tworząc swoją własną cyfrową bibliotekę książek. 




W swoim dokumencie:

  • wpisz kategorie, które są dla Ciebie ważne: np. relacje, biznes, mądrość itp.
  • wypisz wszystkie książki, które skończyłeś w odpowiednie kategorie (ustaw status czytania na “skończone”)
  • dodaj książki, które nie wiesz jeszcze, czy przeczytać (ustaw status na “luźny pomysł”)
  • przygotuj książki do przeczytania w następnej kolejności (ustaw status na “w kolejce”)

6. Porzuć nudne książki, aby uwolnić czas na te ekscytujące

Od najmłodszych lat szkoła uczyła nas, że jeśli dostaniesz książkę, musisz ją skończyć. Ale prędzej czy później trafiamy na książkę, która nam się nie podoba i w ogóle przestajemy czytać.

Nie mieć poczucia winy, że wstrzymujesz czytanie, gdyż ten czas możesz przeznaczyć na coś, co cię fascynuje. Potraktuj książkę, jak film na YouTube lub artykuł. Czy w ich przypadku masz poczucie obowiązku ich kończenia? Jeżeli robi się nudno, prawdopodobnie pozostawiasz film albo artykuł niedokończony. O wiele lepiej jest rzucić książkę, niż całkowicie zrezygnować z czytania.

Dlatego jednym z możliwych statusów w mojej tabeli z książka oprócz “luźny pomysł”, “w trakcie czytania”, “skończone” jest status “wstrzymanie”. Chodzi o to, że nie muszę czytać książki do końca. Jeśli czujesz, że się nudzisz lub wiesz, że czytając inną, wykorzystałbyś ten czas lepiej, to sobie odpuść. Prawdopodobnie jest ona na ten moment dla Ciebie mało użyteczna. Może kiedyś do niej wrócisz.

Podsumowanie: Gdy już wiesz, co czytać, naucz się czytać więcej

Przygotowałem artykuł z 22 wskazówkami do tego, aby czytać więcej. Znajdziesz go tutaj: Link