Szacowany czas czytania: 8 minut
Spis treści
- Korzyści z czytania wielu książek
- 6 wskazówek jak znaleźć i wybrać książki, które są naprawdę warte twojego czasu?
- 23 wskazówki, dzięki którym zaczniesz czytać więcej
Korzyści z czytania wielu książek
- Obniża stres. Radek Kotarski w książce Włam się do mózgu przytacza badania naukowe, które mówią o tym, że codzienna porcja wiedzy, którą czerpiemy na przykład z ogólnodostępnych książek, może zredukować poziom naszego stresu aż o 68%! Doktor David Lewis (Uniwersytet Sussex) przewodził badaniu, które sprawdzało, jak wybrane aktywności radzą sobie z pożeraniem nagromadzonych negatywnych emocji. W ciągu zaledwie sześciu minut po rozpoczęciu czytania u badanych zauważono zdrowe spowolnienie tętna i redukcję napięcia mięśni. Uczestnicy eksperymentu zwyczajnie zanurzyli się w świecie przeróżnych informacji, co realnie zmniejszyło stres! Doktor Lewis określił to mianem totalnego relaksu”. Żadna inna aktywność nie przegoniła napięć tak skutecznie. Najbliżej było słuchanie ulubionej muzyki (redukcja stresu o 61%), rozkoszowanie się kubkiem dobrej herbaty (0 54%) i spacerowanie (o 42%). Słabo zaś pomogło granie w gry komputerowe (spadek ogólnego napięcia o 21%). Dodatkowo warto wspomnieć, że czytanie zmniejsza ryzyko chorowania.
- Poprawia zdolności językowe. Czytając książki uczymy się poprawnego formułowania zdań oraz wzbogacamy zasób zwrotów czy słów. Czytając dobrze napisany tekst, jest nam łatwiej stworzyć coś poprawną polszczyzną lub wypowiadać się elokwentnie.
- Zwiększa wrażliwość. Badania pokazują, że czytanie powoduje, że stajemy się bardziej wrażliwsi na potrzeby innych.
- Poprawia koncentracje. Czytanie samo w sobie jest ćwiczeniem na zwiększenie koncentracji. Większy jej zasób możemy wykorzystać do lepszego słuchania innych (poprzez lepsze utrzymywanie uwagi na rozmówcy).
- Poprawia wyobraźnie i kreatywność. Czytanie przeciwnie do oglądania filmów, wymaga od nas wyobrażania sobie różnych rzeczy samemu. W ten sposób ćwiczymy obszary w mózgu, odpowiedzialne za kreatywność i innowacje.
- Poprawia pamięć. Czytanie pomaga rozwijać w mózgu obszary odpowiedzialne za pamięć.
- Dostarcza darmowej i dobrej rozrywki. Za kilkadziesiąt złotych masz zabawy na kilka godzin. Możesz tez korzystać z lokalnych bibliotek i wtedy masz książki nawet za darmo.
- Wyciąga ze strefy komfortu. Poszerza horyzonty. Dobra książka czy biografia pozwala zainspirować się do decyzji których nie zrobilibyśmy siedząc dalej z tą wiedza jaką mamy na ten moment.
Gdy już wiemy, jakie korzyści ma czytanie, warto przygotować sobie plan czytania, czyli wybrać książki które będziemy czytać w następnej kolejności. Nie ma sensu czytać wiecej, jeżeli to co będziemy czytać nie będzie najlepszym możliwym wyborem. I o tym będzie w kolejnym rozdziale.
6 wskazówek jak znaleźć i wybierać książki, które są naprawdę warte twojego czasu?
1. Przeczytaj bezpłatne fragmenty książek z twojej listy do przeczytania
Jeżeli nie wiesz, którą pozycje przeczytać w następnej kolejności, możesz sprawdzić czy jest w Internecie darmowy fragment książek, które masz na swojej liście do przeczytania.
Polecam poszukać najpierw w empiku, gdyż często są tam bezpłatne fragment dużej ilości książek. Za pomocą jednego kliknięcia możesz przeczytać ok. 10% zawartości i zobaczyć czy to jest to czego szukasz.

2. Zainspiruj się notatkami, które przygotowali inni
Oto dwie strony z bezpłatnymi notatkami książek rozwojowych (w języku angielskim). Mogą Ci one pomóc dokonać wyboru, którą książkę czytać następną.
- Nat Eliason (około 300 pozycji)
- Derek Sivers (około 400 pozycji)
PS Możesz je segregować oceną czy kategorią.
Możesz też wpisać w google: Nazwa Książki – Podsumowanie a nóż ktoś w Internecie przygotował podsumowanie książki, o której się zastanawiasz.
3. Zainspiruj się opiniami rzeszy czytelników
W serwisie goodreads.com możesz wybrać sobie kategorię i sprawdzić, które książki mają najlepsze opinie.
4. Zainspiruj się 18 książkami, które polecam najbardziej
W moim arkuszu kalkulacyjnym pt. “Książki” (o którym już mówiłem wcześniej) mam kolumnę z punktacją od 0 do 10. Z około 80 przeczytanych książek wybrałem dla was tylko 18 pozycji, które oceniłem najwyżej (co najmniej 9/10). Książki posegregowałem na kilka kategorii tematycznych. Oto one:
Produktywność
- Deep Work – Call Newport
- Cyfrowy Minimalizm – Call Newport
Nawyki
- Kształcenie Charakteru – M.Kreutz
- Atomowe Nawyki – James Clear
Przywództwo / Organizacja
- Zasady – Ray Dalio
- Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Cialdini
- Zaczynaj od dlaczego – Simon Sinek
Relacje
- 7 nawyków udanego małżeństwa – Gothemman
- Blisko, nie za blisko – Paweł Droździak
Biografie
- Żywot własny – Benjamin Franklin
- Amerykański Sen – Sam Walton
- Elon Musk – Vance Ashlee
Mądrość / sens / filozofia
- 12 życiowych zasad – Jordan Peterson
- Poza porządek – Jordan Peterson
- Powrót Hafida. 12 przyrzeczeń Sukcesu – Og Mandino
- Człowiek w poszukiwaniu sensu – V. Frankl
Biznes / przedsiębiorczość
- Fastlane Milionera – De Marco
- Zero to one – Peter Thiel
Religia / duchowość
- Sankofa – Tomasz Gaj
- Listy moralne do Lucyliusza – Seneka
Uczenie się
- Droga na szczyt – Ericsson Anders
- Kod Talentu – Jak zostać geniuszem Daniel Coyle
5. Przygotuj plan i zdejmij z siebie presje
Możesz mieć teraz chaos: „tyle do wyboru”, „chciałbym przeczytać je wszystkie”!
Żeby opanować takie myśli posiadam plan, aby widzieć wszystko z lotu ptaka. Mam listę książek: przeczytanych, w trakcie czytania i tych które leżą w kolejce. Jeżeli chcesz możesz także monitorować status notatek z każdej z nich, oceniać czy wklejać linki do miejsc w których możesz przeczytać część książki albo podsumowanie. Da Ci to większą kontrole nad tym co robisz, a kontrola daje poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza stres.

Możesz skorzystać z mojego darmowego szablonu książek, i stworzyć sobie swoją własną rozpiskę.
Żeby mieć na wyłączność i móc przez to edytować -> będąc w otwartym dokumencie kliknij -> plik -> utwórz kopię.
W swoim dokumencie:
- wpisz kategorie które są dla Ciebie ważne: np. relacje, biznes, mądrość itp.
- wypisz wszystkie książki, które skończyłeś w odpowiednie kategorie (ustaw status czytania na “skończone”)
- dodaj książki, które nie wiesz jeszcze czy przeczytać (ustaw status na “luźny pomysł”)
- przygotuj książki do przeczytania w następnej kolejności (ustaw status na “w kolejce”)
Wskazówka praktyczna:
Jednym z możliwych statusów oprócz “luźny pomysł”, “w trakcie czytania”, “skończone” jest status “wstrzymanie”. Chodzi o to, że nie musimy czytać książki do końca. Jeśli czujesz, że się nudzisz lub czytając inną wykorzystałbyś ten czas lepiej, to sobie odpuść. Prawdopodobnie jest ona na ten moment dla Ciebie mało użyteczna. Może kiedyś do niej wrócisz. Pamiętaj: ciekawe jest to, co jest użyteczne.
6. Sugeruj się twoim obecnym celem życiowym (wybierając ostatecznie tą jedną)
Możesz nie raz zastanawiać się: Skąd wiedzieć, którą książkę czytać w następnej kolejności?
Jeżeli na ten moment skupiasz się na budowie relacji z partnerem lub dopiero jesteś na etapie poszukiwać, to znaczy, że jest to obecnie twój cel – obszar zainteresowań. W takim wypadku dobieraj książki w temacie budowy relacji. Jeżeli budujesz produkt z zakresu produktywności, czytać książki w tej tematyce.
Dobieraj książki, które pomogą zrobić Ci progres w sferze życia, która obecnie jest dla ciebie ważna.
To użyteczność wiedzy zawartej w książce sprawa, że czytanie jest dla nas ciekawe i przyjemne!
Oczywiście z dobrą książką jest trochę jak z winem. Czasami kupuje się trunek, który czeka w piwnicy na odpowiednią okazję. Tak samo może być z książką.
23 wskazówki, dzięki którym zaczniesz czytać więcej
Gdy już wiesz co będziesz czytać w następnej kolejności, możemy zając się wskazówkami jak czytać więcej, wtedy dopiero ma to sens. Te 22 wskazówki, które zaraz przedstawię pomagają mi czytać więcej. Podzieliłem ja na działania jednorazowe i nawyki.
Działania jednorazowe
Gdy już wiemy o korzyściach czytania, teraz powiem jak zwiększyć ilość czytania. Robiąc te jednorazowe działania, staniesz się lepszym “czytaczem” z dnia na dzień.
- Stwórz w domu kąciki do czytania. Przygotuję lampkę przy najwygodniejszym fotelu w domu do wieczornego czytania. Może dodaj świeczki, światełka, koc i miękkie poduszki? Postaw lampkę nocną przy łóżku, aby łatwo można było czytać też przed zasypianiem.
- Miej książki w różnych miejscach pokoju czy mieszkania. Gdziekolwiek będziesz dobrze aby książka była pod ręką. Możesz tez mieć książkę w smartphonie, plecaku czy torebce aby zamiast do smartphona sięgać do książki.
- Miej ebooki pod ręką. Zainstaluj aplikacje do czytania ebooków na telefon / tablet. Możesz nawet sobie kupić czytnik Kindle. W ten sposób będziesz miał zawsze pod ręką wszystkie ebooki jakie masz. Ja używam aplikacji Kindle, w ten sposób te książki, które mam na czytniku Kindle, a nie mam obecnie przy sobie czytnika, mam pod ręką w smartphone’ie i mogę kontynuować czytanie.
- Przygotuj / kup książkę, z każdej z 5 sfer życia (życie zawodowe, rozrywka, relacje, duchowość, fizyczność). Te książki, które bardziej przydadzą się do pracy jak i te, które będą lekkie i relaksujące do czytania bardziej po pracy.
- Zapisz się na ciekawy newsletter o książkach np. alex & book, który sam czytam. Co tydzień dostajesz maila z notatkami o jakiejś książce rozwojowej.
- Rozpocznij subskrypcje platformy z 400 000 audiobookami. Zamiast netflixa możesz w podobnej cenie rozpocząć subskrypcje storytel.pl. Jest tam dostępne ponad 400 000 audiobooków. To taki netflix dla książek.
Nawyki
Oprócz działań jednorazowych możemy wdrożyć działania nawykowe, które będą nam pomagały czytać więcej. Oto one:
- Podążaj za swoimi prawdziwymi zainteresowaniami i ciekawością (kluczem jest użyteczność). Czasy obowiązkowych, nudnych typowych lektur (np. Krzyżaków) się skończyły. Bardzo nie lubiłem ich czytać. Z tej perspektywy wiem, że nie czytałem, gdyż nie widziałem w tych książkach żadnej użyteczność. Kompletnie się mi do niczego nie przydawały. Dopiero gdy mając 18 lat dostałem w ręce książkę Biedny i Bogaty Ojciec – Roberta Kiyosakiego to poczułem ciąg do czytania. Nagle zobaczyłem jego książka może mnie przybliżyć do tego co dla mnie ważne. Jeśli interesowało mnie robienie biznesu / inwestowanie to dlatego wspomnianą książkę czytałem z wypiekami na twarzy. Pomagała mi zbliżyć się do tego co dla mnie ważne. Zastanów się co jest ważne dla ciebie i wybieraj książki w tym kluczu!
- Eksperymentuj z formą. To może być: audio, papier, ebook. Jeśli lubisz trzymać książkę w dłoniach, czytaj książki drukowane. Jeśli lubisz mieć sto książek w kieszeni, czytaj ebooki. Jeśli jesteś słuchowcem, słuchaj audiobooków. Wypróbuj wszystkie trzy i zobacz, co działa najlepiej dla Ciebie.
Pomyśl też o formacie w kontekście notatek. Z książek papierowych łatwiej jest mi robić notatki do wykorzystania. Ty możesz mieć inne cele stąd ebook może być dla Ciebie wygodniejszy. - Rezygnuj z książki, która ci się nie podoba. Czasem może przemawiać przez nas ambicja i męczymy się, chcąc za wszelką cenę dokończyć temat, żeby pochwalić się iż przeczytaliśmy kolejną książkę w całości. Daj książce szansę, ale jeśli po 10-20% nie idzie nadaj jej kategorie “wstrzymana”. Uczę się traktować książki jak artykuł, podcast czy film na YouTube, gdzie nie przecież mam problemu przerwać wchłaniania treści albo przewinąć na kolejny rozdział.
- Gdy jesteś zmęczony to słuchaj. Gdy usiądę wieczorem na swoim fotelu i nie mam siły czytać tekstu, to wyjmuję słuchawki i włączam jakiegoś audiobooka np. ze storytel (jeśli nie nie mam to włączam: podcast ze spotify).
- Słuchaj te książki z których nie będziesz robić notatek. Do słuchania wybieram książki mniej angażujące, takie, z których nie spodziewam się zrobić zeszytu notatek.
- Gdy czytasz papierowe treści, to miej przy sobie notatnik albo długopis. Jeśli czytam ebooka mam przy sobie notatnik cyfrowy.
- Podczas czytania myśl z kim mógłbyś się podzielić informacjami, które zdobywasz. Myśl o użyteczności dla siebie, albo dla innych. Ja np. jak czytam książki o relacjach myślę, z kim mógłbym się podzielić tymi informacjami oraz jak zastosować ten materiał do swojego życia. Wtedy gdy myślę o innych, notowanie staje się przyjemnością bo widzę w tym użyteczność. Mogę komuś dostarczyć ciekawych treści.
- Czytaj w wolnej chwili / wolnych przebiegach.
- Gdy chce sięgnąć po telefon – sięgam po książkę w aplikacji, ciekawy newsletter albo wartościowy artykuł.
- Gdy wyjdę z domu na spacer włączam aplikacje do słuchania podcastów / audiobooków.
- Gdy jadę w aucie albo innym środku komunikacji włączę audiobooka / webinar.
- Zaprojektuj optymalne środowisko do czytania. Nie polegaj na sile woli, aby utrzymać koncentrację. Telefon, laptop i inne rozpraszające uwagę urządzenia zostaw w innym pokoju lub w trybie nieprzeszkadzania. O wiele łatwiej jest unikać rozpraszaczy uwagi, gdy ich nie ma, niż próbować ignorować te, które się pojawiają.
- Miej rozpoczęte 2-3 książki na raz, aby dostosować to co czytasz do energii i chęci. Kiedy masz dużo czasu i energii przeczytaj poważniejszą książkę, kiedy masz mało czasu lub energii, przeczytaj coś lżejszego. Ważne jest, aby mieć wiele książek do wyboru, w ten sposób możesz dopasować swój nastrój do książki, która do niego pasuje.
- Rozpocznij nawyk czytania. Zapisz się na mój bezpłatny 30 min warsztat pt. “8 krokowa metoda na proste wdrażanie trwałych nawyków” i wdróż nawyk systematycznego czytania. Zacznij od 2 stron dziennie. Dostaniesz tam specjalną kartę pracy, dzięki której na 100% zaczniesz więcej czytać :).
- Zrezygnuj z mniej ważnych czynności na rzecz czytania. Jeżeli masz mało czasu na czytanie zastanów sie z czego możesz zrezygnować aby ten czas przeznaczyć na czytanie. Może np. ograniczyć media społecznościowe albo telewizje i ten czas przeznaczyć na czytanie. Możesz zastąpić użytkowanie wieczorem smartphone’a na rzecz książki. Ja tak zrobiłem. Czyli smartphone zostawiam daleko od łóżka, a na przy łóżku w zasięgu ręki trzymam kilka książek do czytania (niewymagających notowania czy głębokiego myślenia).
- Wyznacz jedną stałą porę czytania. Ustal sobie, że zawsze po kolacji czytasz przez 15 min. Nie czuj się winny, jeśli musisz zrobić sobie dzień wolny od czytania. Pamiętaj, że twoim celem czytelniczym nie jest sprint, ale maraton.
- Zdobywaj książki z różnych źródeł. Możesz poszukać lokalnych bibliotek i zaplanować sobie raz na tydzień sesje czytania. Możesz także, wymieniać się książkami z przyjaciółmi. Akurat ta metoda jest świetnym pomysłem gdyż przy okazji oddawania książki, można zorganizować spotkanie spotkanie o książkach zapraszając jeszcze kilku znajomych.
- Znajdź osobę towarzyszącą do wspierania Cię w budowie nawyku czytania. We wspomnianym warsztacie budowy nawyków jednym z kroków jest właśnie znalezienie osoby towarzyszącej. Możesz znaleźć kogoś, kto co tydzień, będzie Cię pytał: co w tym tygodniu ciekawego przeczytałeś. To może być twój przyjaciel lub bliska Ci osoba (więcej dowiesz się we wspomnianym warsztacie).
- Znajdź osobę towarzyszącą do czytania. Jeśli masz rodzinę, rozważ zorganizowanie rodzinnej sesji czytania, podczas której wszyscy spotykają się i czytają w salonie. Jeżeli masz żonę, stwórz z nią rytuał czytania. W ten sposób także zachęcisz swoich najbliższych do czytania. Czytanie nie musi być zajęciem w pojedynkę, spraw, by było towarzyskie, a przekonasz się, że czytanie będzie o wiele przyjemniejsze!
- Dołącz do klubów książki lub stwórz swój własny. Jest to już najtrudniejsza rzecz z tej listy. Dołączenie do takiego klubu lub jego tworzenie do duży projekt, który cały czas siedzi mi z tyłu głowy i może kiedyś uda się go dopiąć.
Gdy już będziemy potrafili czytać wiecej, warto jeszcze wiedzieć jak wyciągać jak najwięcej korzyści z każdej przeczytanej książki. Piszę o tym w tym artykule.
Podsumowanie
Mam nadzieje, że te wszystkie wskazówki spowodują, że z większa łatwością i przyjemnością będziesz czytać książki. Powodzenia!